Geresnėms fotografijoms daryti nebūtinai reikia geresnių fotoaparatų ir foto juostelių, dažnai užtenka vadovautis keletu nesudėtingų taisyklių.

1. Kompozicija

* Nelaikyk fotografuojamo objekto centre. Tai nereiškia, kad visos fotografijos su objektu centre yra blogos, kartais pabrėžiant ramybę ar simetriją ar kažkokį balansą/santykį galima ir reikia centruoti, tačiau palikime tai profesionalams ir menininkams.

* Mintimis padalink kadrą į tris dalis vertikaliai ir į tris horizontaliai. Ten kur tos linijos susikerta, gausi keturis taškus. Tavo fotografuojamas objektas turi būti viename iš tų taškų. Tai vadinasi „aukso pjūvio“ taisykle.

* Kuriame iš šių keturių taškų talpinti fotografuojamą objektą reikia pasirinkti pagal tai, ką ir kaip objektas veikia. Paprastai reikia palikti objektui vietos kadre. T.y., jei fotografuoji žmogų, metantį akmenį į dešinę, tai galbūt reikia jį talpinti į kairijį viršutinį tašką, kad jo metimui kadre liktų vietos.

* Nelaikyk horizonto per kadro vidurį. Pakelk objektyvą aukščiau, kad matytųsi dangaus arba žemiau, kad matytųsi žemės. Tas pat apie visas linijas apskritai - venk, kad kadre būtų linijų, dalijančiu jį į dvi lygias dalis.

* Žiūrėk, kad tavo kadro kraštas būtų lygiagretus su kuo nors kadre (su horizontu, namo siena, žmogaus kūnu, medžiu, ar dar kokia linija).

* Gražu būna, kai fotografuojamas objektas būna įrėmintas kažkuo, kas yra aplinkoje, na pvz. medžių šakos aplink skrendantį paukštį ar tunelio kraštai įrėminantys atvažiuojantį traukinį.

* Gražu būna, kai nuotraukoje išskiriami trys planai - kažkas yra pirmame plane, pagrindinis veiksmas antrame plane ir fonas.

* Stenkis, kad fonas būtų neryškus ir „nerėkiantis“.

* Nesistenk į fotografiją sutalpinti kuo daugiau detalių, išskirk siužetą.

2. Apšvietimas

* Nefotografuok objekto prieš šviesą. T.y., nefotografuok iš kambario į lauką, prieš saulę, prieš lempas. Žinoma, išskyrus tuos atvejus, kai nori gauti tik fotografuojamo objekto juodus kontūrus ir ryškų/šviesų foną, kaip kad saulėlydis su tamsiu mylimojo ar mylimosios profiliu.

* Jei jau fotografuoji prieš šviesą ir aparate galima priversti veikti blykstę, tai įjunk ją. Tada nuotraukoje matysis ir šviesus fonas ir fotografuojamas objektas, kurį apšvies blykstė.

* Geriausias fotografavimo laikas - rytas ir vakaras, kai saulė yra žemai ir įkypais spinduliais išryškina daiktų kontūrus.

* Portretus fotografuok esant debesuotai dienai, jei ryškiai švies saulė, tai fotografuojamasis atrodys susiraukęs, be to bus labai ryškūs šešėliai.

* Norėdamas sušvelninti šešėlius saulėtą dieną naudok blykstę.

* Spalvos yra išdavikės. Paprastai būna labai sunku padaryti kadrą, kur viskas ne tik gerai sukomponuota, bet ir dera spalviškai. Todėl arba žiūrėk, kad spalvos kadre derėtų arba paprašyk foto laboratorijoje, kad darytų juodai baltas nuotraukas.

3. Nuotraukos

* Foto laboratorijoje, kai darai nuotraukas, gali paprašyti darbuotojų uždėti įvairių efektų - gali paprašyti padaryti baltą rėmelį aplink nuotrauką, padaryti norimą nuotrauką juodai baltą, paprašyti padaryti nuotrauką juodai baltą su tonavimu (senovinę nuotrauką arba truputį melyną arba truputį raudoną ir pan.) tai vadinasi „sepija“.


Nepamiršk, kad kiekvieną taisyklę gali laužyti, tačiau, kai žinai, kodėl tai darai, jos laužosi žymiai kokybiškiau.